Енергозбереження сьогодні актуальне як ніколи, адже платіжки за комуналку серйозно б’ють за сімейним бюджетом. Якщо фасад утеплити не виходить через небажання комунальних служб або у зв’язку з історичним виглядом будівлі, стіни слід утеплити зсередини. Просте, на перший погляд, завдання має особливості, про які й поговоримо.
До чого може призвести неправильне утеплення стін зсередини
Почнемо з недоліків, щоб було розуміння проблем, які необхідно вирішувати:
- Кожна обшивка зсередини «вкраде» площу та понизить стелі;
- Через наявність «брудних робіт» всі меблі потрібно буде або вивезти, або розмістити в одному місці і накрити;
- Пояски холоду внутрішньою теплоізоляцією ліквідувати не вдасться.
Але найважливіше – неправильне утеплення квартири зсередини прискорить руйнування зовнішніх несучих стін та створить конденсат, який випадатиме «росою».
Важливо! Точка роси – температура, за якої волога випадає росою. При утепленні всередині приміщень вона зміщується всередину несучих стін, які починають руйнуватися. При цьому тепліше у приміщенні не стане, оскільки втрати тепла відбуватимуться через вікна. Віконна рама буде прихована обробкою, і ви не зможете навіть помітити, що теплоізоляція отвору пошкоджена. Тому довіряти внутрішню теплоізоляцію рекомендуємо лише професіоналам.
Що відбувається в утеплених зсередини стінах і як уникнути проблем
Усередині стін почнуться спочатку непомітні процеси:
- Перепади температур та вологості – найкраще середовище для життєдіяльності мікроорганізмів та їх розмноження;
- Періодичне зволоження та просихання – призведуть до деформацій, які можуть зруйнувати обробку;
- Порожнечі та дефекти в «пирозі утеплення» почнуть заростати пліснявою.
Одні лише ці фактори пояснюють причину того, чому багато фахівців проти внутрішньої теплоізоляції . Але розуміння суті проблем дозволяє успішно боротися з ними, якщо правильно скласти «пиріг, що утеплює».
Покроковий алгоритм створення правильного утеплювального «пирога»
- Очистіть і обробіть антисептичними сумішами або грунтовкою, що глибоко проникає, основу, після чого дайте йому повністю висохнути. На підготовлену в такий спосіб основу змонтуйте каркас та пароізоляцію. У каркас укладіть теплоізоляційний матеріал, повторно пароізоляцію та зовнішню обшивку (найчастіше це гіпсокартон).
- Віконні рами утепліть спеціальним складом, монтажна піна тут не помічник.
- Місця, де металевий каркас примикає до зовнішньої стінки, ізолюйте спеціальними стрічками (інакше пояси холоду залишаться і витоків тепла не уникнути).
- Балконний прохід демонтуйте та теплоізолюйте окремо. Особливої уваги вимагатиме його нижня частина. Якщо система опалення дозволяє, встановіть конвертор.
Важливі моменти, що дозволяють досягти ефективності теплоізоляції
Дотримуйтесь таких рекомендацій:
- Утеплення квартири проводиться по всіх підлогах, стелях, що примикають до стіни. Ширина такого прилеглого утеплення має становити 1-2 метри;
- У кутових квартирах крім стін не обійтися без повної теплоізоляції підлоги та стель;
- Використовуйте тільки якісні матеріали, які здатні чинити опір волозі та парі;
- Точно розрахуйте товщину теплоізолюючого матеріалу (навіщо фахівці визначають місце розташування «точки роси»);
- Постійно підтримуйте в приміщенні вологість 40-60%, а температуру – 18-22 °C. Для чого регулярно робіть провітрювання. Найбільш оптимальним варіантом стануть клапани припливу на вікнах.
На замітку! Найефективнішою є вентильована теплоізоляція (як у разі фасадів), але ці рішення дорогі, і не скрізь можуть здійснені.
Матеріали для внутрішньої теплоізоляції
Розглянемо три основні, вказавши на їх плюси з мінусами:
- Мінеральна вата . До переваг можна віднести невисоку ціну, простий монтаж, ремонтопридатність, низькі показники теплопровідності. Основний і головний недолік – паропроникність, в результаті якої всередині мінвати утворюється пліснява та грибок, які через кілька років проростуть через будь-який декор;
- Пінополістерол (краще екструдований). До плюсів відноситься вартість, простота монтажу (дюбелями тарілчастого типу або на клей). Волога всередину плит не проникає, а пази дозволяють зробити непроникними та стики. Також пінополістиролові плити мають малу вагу і хорошу адгезію практично до всіх підстав. Мінуси – відсутність шумоізоляції та деформація при високих температурах (понад 60 °C, що цілком реально у місцях примикання до радіаторів);
- Пінополіуретан . Дорогий варіант, що має безліч переваг. Це: гідро-і пароізоляція, можливість монтажу в будь-які конфігурації каркаси, вологонепроникність, високий коефіцієнт теплового опору, відмінна адгезія, відсутність щілин і стиків. На нього можна навіть наносити декоративне покриття, не побоюючись появи тріщин (деформація відбувається за нормальної температури близько 100 °C). Єдиним мінусом і те, що під впливом відкритого вогню матеріал починає плавитися, виділяючи шкідливі речовини.
Насамкінець зауважимо, що найкращим часом для теплоізоляційних робіт є весна чи літо, а для аналізу проблемних зон та виявлення всіх витоків тепла – зима.
Останні коментарі