Енергозбереження сьогодні актуальне як ніколи, адже платіжки за комуналку серйозно б’ють за сімейним бюджетом. Якщо фасад утеплити не виходить через небажання комунальних служб або у зв’язку з історичним виглядом будівлі, стіни слід утеплити зсередини. Просте, на перший погляд, завдання має особливості, про які й поговоримо.

До чого може призвести неправильне утеплення стін зсередини

Почнемо з недоліків, щоб було розуміння проблем, які необхідно вирішувати:

 • Кожна обшивка зсередини «вкраде» площу та понизить стелі;
 • Через наявність «брудних робіт» всі меблі потрібно буде або вивезти, або розмістити в одному місці і накрити;
 • Пояски холоду внутрішньою теплоізоляцією ліквідувати не вдасться.

Але найважливіше – неправильне утеплення квартири зсередини прискорить руйнування зовнішніх несучих стін та створить конденсат, який випадатиме «росою».

Важливо! Точка роси – температура, за якої волога випадає росою. При утепленні всередині приміщень вона зміщується всередину несучих стін, які починають руйнуватися. При цьому тепліше у приміщенні не стане, оскільки втрати тепла відбуватимуться через вікна. Віконна рама буде прихована обробкою, і ви не зможете навіть помітити, що теплоізоляція отвору пошкоджена. Тому довіряти внутрішню теплоізоляцію рекомендуємо лише професіоналам.

Що відбувається в утеплених зсередини стінах і як уникнути проблем

Усередині стін почнуться спочатку непомітні процеси:

 • Перепади температур та вологості – найкраще середовище для життєдіяльності мікроорганізмів та їх розмноження;
 • Періодичне зволоження та просихання – призведуть до деформацій, які можуть зруйнувати обробку;
 • Порожнечі та дефекти в «пирозі утеплення» почнуть заростати пліснявою.

Одні лише ці фактори пояснюють причину того, чому багато фахівців проти внутрішньої теплоізоляції . Але розуміння суті проблем дозволяє успішно боротися з ними, якщо правильно скласти «пиріг, що утеплює».

Покроковий алгоритм створення правильного утеплювального «пирога»

 1. Очистіть і обробіть антисептичними сумішами або грунтовкою, що глибоко проникає, основу, після чого дайте йому повністю висохнути. На підготовлену в такий спосіб основу змонтуйте каркас та пароізоляцію. У каркас укладіть теплоізоляційний матеріал, повторно пароізоляцію та зовнішню обшивку (найчастіше це гіпсокартон).
 2. Віконні рами утепліть спеціальним складом, монтажна піна тут не помічник.
 3. Місця, де металевий каркас примикає до зовнішньої стінки, ізолюйте спеціальними стрічками (інакше пояси холоду залишаться і витоків тепла не уникнути).
 4. Балконний прохід демонтуйте та теплоізолюйте окремо. Особливої ​​уваги вимагатиме його нижня частина. Якщо система опалення дозволяє, встановіть конвертор.

Важливі моменти, що дозволяють досягти ефективності теплоізоляції

Дотримуйтесь таких рекомендацій:

 • Утеплення квартири проводиться по всіх підлогах, стелях, що примикають до стіни. Ширина такого прилеглого утеплення має становити 1-2 метри;
 • У кутових квартирах крім стін не обійтися без повної теплоізоляції підлоги та стель;
 • Використовуйте тільки якісні матеріали, які здатні чинити опір волозі та парі;
 • Точно розрахуйте товщину теплоізолюючого матеріалу (навіщо фахівці визначають місце розташування «точки роси»);
 • Постійно підтримуйте в приміщенні вологість 40-60%, а температуру – 18-22 °C. Для чого регулярно робіть провітрювання. Найбільш оптимальним варіантом стануть клапани припливу на вікнах.

На замітку! Найефективнішою є вентильована теплоізоляція (як у разі фасадів), але ці рішення дорогі, і не скрізь можуть здійснені.

Матеріали для внутрішньої теплоізоляції

Розглянемо три основні, вказавши на їх плюси з мінусами:

 • Мінеральна вата . До переваг можна віднести невисоку ціну, простий монтаж, ремонтопридатність, низькі показники теплопровідності. Основний і головний недолік – паропроникність, в результаті якої всередині мінвати утворюється пліснява та грибок, які через кілька років проростуть через будь-який декор;
 • Пінополістерол (краще екструдований). До плюсів відноситься вартість, простота монтажу (дюбелями тарілчастого типу або на клей). Волога всередину плит не проникає, а пази дозволяють зробити непроникними та стики. Також пінополістиролові плити мають малу вагу і хорошу адгезію практично до всіх підстав. Мінуси – відсутність шумоізоляції та деформація при високих температурах (понад 60 °C, що цілком реально у місцях примикання до радіаторів);
 • Пінополіуретан . Дорогий варіант, що має безліч переваг. Це: гідро-і пароізоляція, можливість монтажу в будь-які конфігурації каркаси, вологонепроникність, високий коефіцієнт теплового опору, відмінна адгезія, відсутність щілин і стиків. На нього можна навіть наносити декоративне покриття, не побоюючись появи тріщин (деформація відбувається за нормальної температури близько 100 °C). Єдиним мінусом і те, що під впливом відкритого вогню матеріал починає плавитися, виділяючи шкідливі речовини.

Насамкінець зауважимо, що найкращим часом для теплоізоляційних робіт є весна чи літо, а для аналізу проблемних зон та виявлення всіх витоків тепла – зима.